Veri trafiği – Çok Yönlü Web Analizi

Blog geri dön

Veri trafiği – Çok Yönlü Web Analizi

Sitenize hangi kaynaklardan ziyaretçi geldiğini araştırın. Dahili ilişkilendirme modelleri aracılığıyla mevcut kanalların verimliliğini analiz edin. İstatistiklerinizi “referrer spam”den arındırılmış olarak inceleyin ve veri trafiğinizde robotların sağladığı payı tespit edin.

Veri trafiğinizi kampanyalara, bannerlara ve belirli anahtar sözcüklere ve ayrıca kullanıcıların coğrafi konumlarına, kullandıkları cihaz ve tarayıcı türlerine göre de analiz edin. Size en sadık kullanıcıları getiren kanalları tespit edin. Her kaynağın getirdiği ziyaretleri ayrıntılı olarak inceleyin, bu ziyaretleri ayrı bir segment olarak gruplayıp bu segmenti diğer raporlarda kullanarak bunun elde ettiğiniz dönüşüm oranları üzerindeki etkisini görün. Belirli bir kaynağın ziyaretçiyi ilk defa siteye getirmede mi yoksa satın alma yapan ziyaretçileri çekmede mi daha etkin çalıştığını öğrenin.

Pazarlama kanallarının alınan sonuçlara katkısını tek tek inceleyin. Tekrarlayan ziyaretler için ilk trafik kaynağının bulunması gerektiği durumda olduğu gibi, trafik kaynağını bir boyut olarak kullandığınız raporlarda uygun bir dahili ilişkilendirme modeli kullanmayı ihmal etmeyin.

Tüm veri trafiği kaynaklarınız türlerine göre otomatik sınıflandırılır. Böylelikle siz bunlardan size en çok sayıda kullanıcı getiren kaynağı hemen görebilirsiniz. Tüm belli başlı pazarlama kanallarınız “Reklamlardan geçişler”, “Arama motorlarından geçişler”, “Diğer sitelerdeki bağlantılardan geçişler”, “E-postalardan geçişler”, “Sosyal ağlardan geçişler” ve “Doğrudan geçişler” olarak gruplanacaktır.

Sitenize robotların sağladığı veri trafiği payını kontrol etmek için robot kaynaklı veri trafiğini ayrı bir raporda toplayabilir ya da her bir kaynak ya da boyut için ayrı bir metrik altında ayırt edebilirsiniz. Robot kaynaklı yapay veri trafiği bugüne kadar geliştirilen makine öğrenimi tabanlı çok kademeli algoritmalar sayesinde çok etkin bir şekilde belirlenebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön